Klimatyzacja jest dziś oczywistym elementem w biurach, urzędach, bankach i obiektach użyteczności publicznej. W tych miejscach dokłada się również wszelkich starań, aby zastosowane rozwiązania techniczne były nie tylko oszczędne i funkcjonalne, ale również estetyczne. Pozostające na widoku kable, przewody czy rury nie dodają uroku pomieszczeniom i obniżają ich ocenę w oczach użytkowników i gości. Dlatego tak dużym powodzeniem cieszą się tam sufity podwieszane. Nie tylko kryją zastosowane instalacje, ale dają również możliwość wygodnego i ładnego zamontowania wyposażenia. Znakomitym przykładem takiego rozwiązania jest klimatyzacja kasetonowa.
Jak zbudowana jest klimatyzacja kasetonowa?
Jest to system złożony z jednostki wewnętrznej, umieszczonej w suficie np. podwieszanym, przypominającej z wyglądu kaseton i zewnętrznej jednostki chłodniczej, znajdującej się np. na dachu. Elementy te połączone są ze sobą rurkami, w których krąży czynnik chłodniczy, odbierający ciepło z jednostki wewnętrznej i transportujący je do zewnętrznej celem schłodzenia.
Istnieją dwa typy tego rozwiązania: split, czyli opisany zestaw jedna jednostka wewnętrzna i jedna zewnętrzna, oraz multisplit, gdzie do jednostki zewnętrznej podłącza się kilka jednostek wewnętrznych.
Zalety klimatyzacji kasetonowej w biurze
Rozwiązanie to ma dwie zasadnicze zalety - całość instalacji jest niewidoczna, ponieważ znajduje się ponad kasetonami sufitowymi, a ponadto nie zajmuje cennego miejsca w pomieszczeniu, tak jak klimatyzatory ścienne czy podłogowe. System jest dyskretny i elegancki, a do tego cichy i wydajny. Jedyną widoczną na pierwszy rzut oka oznaką, że w pomieszczeniu znajduje się klimatyzacja jest moduł sterujący umieszczony na ścianie, choć oczywiście możliwe jest również sterowanie za pomocą pilota.
Nie bez znaczenia są również poniższe dodatnie cechy systemu klimatyzacji kasetonowej:
- ułatwienie w aranżacji i urządzaniu wnętrz (nie trzeba brać pod uwagę urządzeń klimatyzacyjnych),
- korzystna cena,
- wielokierunkowy nawiew - powietrze rozprowadzane jest po suficie w 4 kierunkach,
- wielofunkcyjność - chłodzenie, nawilżanie, oczyszczanie i jonizacja powietrza,
- wysoka efektywność przy niskim zużyciu energii, nawet w dużych pomieszczeniach.
Decydując się na montaż klimatyzacji kasetonowej pamiętać trzeba o spełnieniu dwóch ważnych warunków. Po pierwsze konieczne jest zachowanie dostatecznie dużej przestrzeni pod zabudową sufitową, aby instalacja się tam zmieściła. To wyklucza zastosowanie jej w niskich pomieszczeniach. Po drugie pamiętać należy, że tylko profesjonalny montaż, wykonany przez doświadczoną firmę z branży klimatyzacyjnej gwarantuje długotrwałe, efektywne i bezawaryjne funkcjonowanie systemu.